а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полничок

полнички
Вид збор: Придавка
Ранг: 14130
Не премногу полн, дебел, со донекаде поголема тежина.
Англиски: plump
Примери:
полничка жена
полничок маж