а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покорен

покорниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7304
Послушен, што се покорува, што постапува како што ќе му се каже.
Англиски: submissive
Примери:
Таа му беше покорна.
Покорните вработени ги почитуваа сите правила.
Изрази
(арх. книж.) Слуга сум покорен - при поздрав во граѓанските кругови.