а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покисне

покиснат; покисни, покиснете; покиснав, покиснаа; покиснал; покиснат; (ќе) покиснев, (ќе) покиснеа; (ќе) покиснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21190
1. Кисне малку, некое време.
Англиски: soak Албански: lagem, qullem
2. Накисне (на дожд или врнежи).
Англиски: soak Албански: lagem, qullem
Примери:
Додека дошле, покиснале до кожа.
Тие покиснаа на дождот.
3. Стане нерасположен, разочаран, тажен од нешто.
Албански: dëshprohem, indisponohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога ја слушнаа веста, покиснаа.
4. (се покисне) се наводени
Англиски: soak Албански: lagem, qullem
Примери:
Тој целиот се покисна на дождот.