а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покима

покимаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Кима со главата малку, кратко време.
Англиски: nod
Примери:
Тој само покима со главата и ништо не рече.
2. Намигне, кима со очите малку или кратко време.
Англиски: blink
Примери:
Детето покима со десното око за да ни даде знак да молчиме.