а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

покашка

покашкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Кашка, валка во кал малку, кратко време.
Англиски: stain
Примери:
Детето ги покашка чевлите.
2. (се покашка) се валка
Англиски: stain
Примери:
Децата се покашкаа.
3. (се покашка) шлапка, пошлапка
Англиски: splash
Примери:
Тие се покашкаа по вирчињата.