а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поизделка

поизделкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Делка малку, или малку повеќе.
Англиски: carve
2. (се поизделка) Добие поголемо искуство, се унапреди, се подобри.
Англиски: improve
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се поизделка во некои вештини.