а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позајмување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 18112
1. (глаг. им.) Давање заем.
Англиски: lending Албански: huazim, kreditim
Употреба: Економија
Примери:
Позајмување на кус период.
2. (глаг. им.) Земање заем.
Англиски: borrowing Албански: huazim, huamarrje
Употреба: Економија