а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позачисти

позачистат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21625
1. Зачисти, исчисти набрзина, среди нешто, донекаде.
Англиски: clean
Примери:
Таа ја позачисти куќата кога се најавија гости.
2. (се позачисти) Се зачисти, се исчисти, се среди набрзина.
Англиски: clean
Примери:
Девојката се позачисти, се исчешла и се погледа во огледалото.
Изведенки
позачистува несв.
(се) позачистуваат