а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позацврсти

позацврстат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52092
1. Зацврсти, засили нешто малку повеќе.
Англиски: strengthen Албански: përforcoj
Примери:
Тој ги позацврсти гредите.
2. Осигури, стабилизира нешто малку повеќе, во поголема мера.
Англиски: consolidate Албански: konsolidon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тимот ја позацврсти својата позиција на горниот дел од табелата.
Изведенки
позацврстува несв.
позацврстуваат