а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позатрча

(се) позатрчаат; позатрчал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се затрча повеќе, уште повеќе.
Англиски: run
Примери:
Тој се позатрча со сета своја сила.
Тие се позатрчаа за да го стигнат автобусот.
2. Се затрча, се истрча, направи нешто премногу бргу без да размисли.
Англиски: run
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веднаш се позатрча да каже нешто.
Тие се позатрчаа со гласањето без да размислат за последиците.
Изведенки
позатрчува несв.
(се) позатрчуваат