а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позатврди

позатврдат
Вид збор: Глагол, свршен
Затврди нешто во поголем степен.
Англиски: harden
Примери:
Тој ги позатври сопствените позиции.
Изведенки
позатврдува несв.
позатврдуваат