а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позатвори

позатворат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Затвори нешто малку повеќе, подобро.
Англиски: lock
Примери:
Таа го позатвори прозорецот.
2. Затвори повеќе нешта, сѐ, сите.
Англиски: close
Примери:
Попладнето порано ги позатворија дуќаните.
3. Затвори, лиши од слобода повеќемина, сите.
Англиски: imprison
Примери:
Демонстрантите ги позатворија.
Изведенки
позатвора несв.
позатвораат