а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позатаи

позатаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50870
1. Затаи нешто во некоја мера.
Англиски: conceal, evade
Примери:
Тој ги позатаи своите планови за излетот.
2. Воздржи, сочува во себе.
Англиски: hide
Примери:
Таа го позатаи бледилото зад дебелиот слој пудра.
3. (се позатаи) Се затаи во некоја мера.
Англиски: conceal
Примери:
Тој се позатаи во ќошот и слушаше што се зборува.