а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позасолне

позасолнат; позасолнете; позасолнав, позасолнаа; позасолнал; позасолнат; (ќе) позасолнев, (ќе) позасонеа; (ќе) позасолнел; позасолнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52111
1. Засолне нешто малку повеќе, подобро.
Англиски: shelter Албански: strehoj më tepër
Примери:
Чадорот ме позасолни.
Тој го позасолна лицето.
Таа ги позасолна парите.
2. (се позасолни) Се засолни малку повеќе, подобро.
Англиски: shelter Албански: strehoj më mirë
Примери:
Таа се позасолни од дождот.
Изведенки
позасолнува несв.
(се) позасолнуваа