а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позасили

позасилат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Засили нешто малку повеќе.
Англиски: strengthen Албански: përforcoj
Примери:
Ветрот позасили и туркаше цели гранки.
Борбите позасилија.
Клубот ја позасили одбраната со неколку играчи.
2. (се позасили) Се засили малку повеќе.
Англиски: strengthen Албански: forcoj më tepër
Примери:
Откако се позасили, викна на цел глас.
Тие се позасилија кога сфатија дека сме уплашени.
Изведенки
позасилува несв.
(се) позасилуваат