а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позарамни

позарамнат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да стане зарамнето, зарамни нешто малку или уште малку подобро, повеќе.
Англиски: smooth
Примери:
Таа со раката го позарамна здолништето.
Ја позарамни косата.
Го позарамни платното на масата.
Изведенки
позарамнува несв.
позарамнуваат