а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позапознае

позапознаат; позапознај, позапознајте; позапознав, позапознаа; позапознал; позапознат; (ќе) позапознаев, (ќе) позапознаеја; (ќе) позапознаев; позапозн ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запознае некого или нешто малу подобро, малку повеќе.
Англиски: know Албански: njoftoj më mirë
Примери:
Таа ги позапозна присутните со последните настани во градот.
2. (се позапознае) Се запознае со некого или со нешто малку подобро, малку повеќе.
Англиски: know Албански: njoftoj më mirë
Примери:
Тие бргу се позапознаа, по неколку дена и имињата си ги помнеа.
Тие се позапознаа со нашата економска сотојба.
Изведенки
позапознава несв.
(се) позапознаваат