а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позанимава

позанимаваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31985
1. Занимава некого малку, кратко време.
Англиски: entertain Албански: argëtoj
Примери:
Таа ги позанимава децата неколку часа.
Тој ја позанимава неа, гледајќи и на кафе.
2. (се позанимава) Се занимава малку, некое време.
Англиски: entertain Албански: argëtoj
Примери:
Тој се позанимава со крстозборките само да му мине времето.
Детето се позанимава со гледање на играчката.