а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позаментерија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Изработка на тантели, гајтани, украсни ленти, копчиња и сл.
Англиски: embroidery Албански: qëndistari
Примери:
Сега позаментеријата е осовременета и се се работи машински.
2. Работилница за изработка и за продажба на такви предмети.
Албански: qëndistari
Употреба: Економија
Примери:
Во градот има една позаментерија.
Изведенки
позаментериски прид.
позаментерискиот
Пример: позаментериски производи