а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позамазни

позамазнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47248
Замазни малку повеќе.
Англиски: smooth
Примери:
Ќе ја позамазни брадата и мустаќите — колку да не му влегуваат во устата.