а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позакопа

позакопаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Закопа нешто (во земја) малку повеќе.
Англиски: bury
Примери:
Таа ги позакопа алиштата во една дупка.
2. Доведе некого во понепријатна, потешка положба.
Англиски: bury
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Детето ги позакопа родителите пред гостите со своето непристојно зборување.
3. (се позакопа) Се доведе во понепријатна, потешка положба.
Англиски: bury
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Мислеше дека оваа песна ќе ја испее поубаво, но се позакопа од срам.