а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позадутре

Вид збор: Прилог
Ден по заутре, два дена од утрешниот ден.
Англиски: the day after tomorrow
Примери:
Тој ќе дојде не утре, туку позаутре.