а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позадлаби

позадлабат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Задлаби негде малку повеќе.
Англиски: deepen Албански: thelloj
Примери:
Тој позадлаби посилно со дупчалката.
2. Задлаби, навлезе во нешто со посилен интензитет.
Англиски: deepen Албански: thelloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој позадлаби во оваа проблематика и сега враќање нема.
3. (се позадлаби) се задлабочи
Англиски: become absorbed Албански: thelloj
Изведенки
позадлабува несв.
(се) позадлабуваат