а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позагледа

позагледаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55746
1. Загледа нешто поинтензивно, со поголемо внимание.
Англиски: look Албански: shikon me intenzitet
Примери:
Тој само го позагледа и ништо не рече.
2. (се позагледа) Се загледа малку повеќе.
Англиски: look Албански: shikon pak më gjatë
Примери:
Се позагледа околу себе, но не забележа ништо.
Изведенки
позагледува несв.
(се) позагледуваат