а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позавчера

Вид збор: Прилог
Денот пред завчерашниот; третиот ден пред денес.
Примери:
Не од завчера, од позавчера не сме се виделе.