а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позаврти

позавртат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46320
1. Заврти малку или малку повеќе.
Англиски: turn
2. (се позаврти) Се заврти малку или малку повеќе.
Англиски: turn