а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожени

поженат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ожени повеќемина.
Англиски: marry
Примери:
Таа ги пожени синовите, сега на ред се ќерките.
2. (се пожени) Се ожени - сите или повеќемина.
Англиски: marry
Примери:
Сите момчиња од улицата се поженија.
Изведенки
поженува несв.
(се) поженуваат