а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожели

пожелат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16783
1. Сака, посакува, има желба за нешто.
Англиски: desire Албански: dëshiroj
Примери:
Пожели малку вода.
Тие пожелаа да одат на реката и да ловат риба.
2. Посака некому нешто, обично во честитки и благослови.
Англиски: wish Албански: dëshiroj
Примери:
Ние им пожелавме среќен брак.
Тие ми пожелаа среќен пат.
Изведенки
1. пожелува несв.
пожелуваат
Пример: Ви пожелувам добредојде.
2. пожелување ср.
глаг. им.