а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожар

мн. пожари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3562
1. Голем уништувачки оган.
Англиски: fire Албански: zjarr
Примери:
Пожарот во старата чаршија ги уништи дуќаните.
2. Несреќа од големи размери.
Англиски: catastrophe Албански: katastrofë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пожарот на Првата светска војна бргу ја зафати цела Европа.
3. Бурни чувства.
Англиски: excitement Албански: eksitim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пожарот во неговото срце никако да стивне.