а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожарникар

мн. пожарникари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10550
Припадник на противпожарна служба.
Англиски: fire fighter
Примери:
Пожарникарите бргу го изгаснаа пожарот.
Изведенки
пожарникарски прид.
пожарникарскиот
Пример: Пожарникарски автомобил.