а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожарна

мн. пожарни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55515
1. противпожарна служба
Англиски: fire brigade Албански: zjarrfikës
Употреба: Разговорно
Примери:
Пожарната веднаш пристигна.
2. зграда на противпожарна служба
Англиски: fire department Албански: zjarrfikës
Употреба: Архитектура и градба , Разговорно
Примери:
Пожарната се наоѓаше на средината на градот.
3. возило за гаснење пожари
Англиски: fire engine Албански: makinë zjarrfikëse
Употреба: Разговорно
Примери:
Пожарната возеше многу брзо.