а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожари

пожарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 46463
Предизвикува пожар.
Англиски: cause fire
Примери:
Невнимателни пушачи ја пожарареле шумата.
Изведенки
пожарење ср.