а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожарен

пожарниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37500
1. Што се однесува на пожар, што служи за гаснење пожари.
Англиски: fire fighting
Примери:
пожарни скалила, пожарен апарат
пожарна служба, пожарно друштво
2. Што бил опфатен од пожар.
Англиски: arson
Примери:
пожарен сенарник