а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожарен

пожарниот
Вид збор: Именка, машки род
Дежурен што чува од пожар (на пример во војска или како посебна должност).
Англиски: watchdog
Употреба: Разговорно
Примери:
Пожарниот стоеше пред магацинот.