а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поетски

поетска
Вид збор: Придавка
Ранг: 2204
1. Што припаѓа, што се однесува на поет и поезија.
Англиски: poetic
Примери:
поетски творби
поетски јазик
поетски талент
поетска слобода
поетска инспирација
2. Што е со возвишени чувства и со нагласени емоции.
Англиски: poetic
Примери:
поетски настроена
Тој е поетска душа.
Изведенки
поетски прил.
Пример: Се изразува поетски.