а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поетичен

поетични
Вид збор: Придавка
Ранг: 24504
Што содржи, што е проникнат со поетски доживувања, со поезија.
Англиски: poetic
Примери:
Поетичен опис на селскиот живот.
Изведенки
поетичност ж.