а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поетика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6796
1. Теорија на поезијата.
Англиски: poetic Албански: poetik
Употреба: Литература
2. Севкупност на поетски особености карактеристични за одделна литературна школа или за одделен автор.
Англиски: poetic Албански: poetik
Употреба: Литература
Примери:
Традиционална поетика.
3. Теорија на литературата, наука за уметничкото литературно творештво.
Англиски: poetic Албански: poetik
Употреба: Литература