а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поетизира

поетизираат; поетизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 49786
1. Претстави, претставува, опише, опишува нешто во поетска форма, како естетски доживеано, возвишено.
Употреба: Литература
Примери:
Тој настојува да го поетизира општото и да внесе чувствена димензија.
Таа го поетизира својот сопствен израз.
2. Покаже, покажува претерана склоност кон поетско изразување, доживување.
Употреба: Иронично
Примери:
Тој театрално поетизира во најтешките моменти.
Изведенки
поетизирање ср.
глаг. им.