а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поетизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Претставување на нешто во поетска форма.
Употреба: Литература
Примери:
Големиот циклус творби за Гоце Делчев е еден неповторлив чин на поетизација.
Во неговите дела има пресметано создавана поетизација во сликите на природата.