а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмрзнат

подмрзнатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 39852
Што подмрзнал малку, донекаде.
Англиски: frozen
Примери:
Причина за излетувањето на камионите бил подмрзнатиот коловоз.
подмрзнат снег