а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмрдне

подмрднат; подмрдни, подмрднете; подмрднав, подмрднаа; подмрднал; (ќе) подмрднев, (ќе) подмрднеа; (ќе) подмрднел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33001
1. помрдне
Албански: lëviz
2. Мрдне малку, сосема малку.
Англиски: move Албански: lëviz
Примери:
Мајсторот ја подмрдна малку полицата, колку да влезе во жлебот.
Тој подмрдна малку од редот никој да не го види.
3. Измами, излаже по малку.
Англиски: deviate Албански: mashtroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ти како да подмрдна малку од договореното.
4. (се подмрдне) се помрдне
Албански: lëviz
5. (се подмрдне) Се мрдне, се помести малку, сосема малку.
Англиски: move Албански: lëviz
Примери:
Тој се подмрдна да ѝ направи место на жената да седне.
Изведенки
1. подмрднува несв.
(се) подмрднуваат
2. подмрднување ср.
глаг. им.