а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмоча

подмочаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44584
1. Измоча малку.
Англиски: pee
Примери:
Ги подмоча гаќите.
2. (се подмоча) Се измоча малку.
Англиски: pee
Примери:
Детето се подмочало.
Изведенки
1. подмочува несв.
(се) подмочуваат
повт.
2. подмочување ср.
глаг. им.