а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подморница

мн. подморници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11489
Брод што плови под морската површина.
Англиски: submarine
Употреба: Воен термин
Примери:
Атомска подморница.
Изведенки
подморнички прид.
подморничкиот