а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмлачи

подмлачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Смлачи, стопли малку, донекаде.
Англиски: mellow
Примери:
Го подмлачи јадењето.
2. (се подмлачи) Се смлачи малку, донекаде.
Англиски: mellow
Примери:
Гравчето се подмлачи и седнавме да јадеме.
Изведенки
1. подмлачува несв.
(се) подмлачуваат
2. подмлачување ср.
глаг. им.