а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмладок

мн. подмладоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14301
1. Младо, ново поколение.
Англиски: junior Албански: brez i ri
Примери:
На турнирот настапи подмладокот на екипата.
Научен подмладок.
2. Во сточарството - млади животни.
Албански: kafshë të reja
Употреба: Земјоделство
Примери:
Подмладокот кај кравите се чува одвоено од другите животни.
Подмладокот кај живината се добива од оплодено јајце.