а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмити

подмитат; подмитил, подмитиле; подмитен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28427
Даде мито, поткупи некого.
Англиски: bribe
Примери:
Изгубивме затоа што го подмитиле судијата.
Ги ставиле во затвор оти подмитиле неколку политичари.
Изведенки
подмитува несв.
подмитуваат