а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмири

подмират; подмирен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17946
плати, исплати, врати, задоволи, среди
Англиски: settle
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ги подмири долговите.
Изведенки
1. подмирува несв.
подмируваат
2. подмирување ср.
глаг. им.
Пример: подмирувањето на клириншкиот долг