а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмилкува

(се) подмилкуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се додворува, се умилкува.
Англиски: ingratiate Албански: lajkatoj
Примери:
Селанецот им се подмилкуваше на писарчињата.
2. За куче - се гали, се умилкува.
Англиски: endear Албански: ledhatoj
Примери:
Кучето му се подмилкуваше на стопанот, скокајќи околу него.
Изведенки
1. подмилкување ср.
глаг. им.
2. подмиткува несв.
(се) подмиткуваат
3. подмиткување ср.
глаг. им.