а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подиспрати

подиспратат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39217
Испрати малку, донекаде, до некое место.
Англиски: accompany, escort
Примери:
Таа ги подиспрати гостите до портата.
Изведенки
подиспраќа несв.
подиспраќаат
повт.