а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзатвори

подзатворат; подзатворил; подзатворен; (ќе) подзатворел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31136
Затвори само малку, донекаде.
Англиски: shut
Примери:
Подзатвори ја вратата, почна да студи.
Изрази
Му ја подзатвори устата - го замолчи за некое време.